Rozmiary i rodzaje prezerwatyw - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

W doborze prezerwatyw rozmiar ma ogromne znaczenie, którego nie wolno pomijać chcąc, by kondom stanowił skuteczną metodę antykoncepcyjną oraz by chronił przed chorobami przenoszonymi płciowo. Jak dobrać odpowiednią prezerwatywę? Jaki kondom to dobrze dobrany kondom i dlaczego w ogóle rozmiar ma tutaj znaczenie?

Rozmiary i rodzaje prezerwatyw

Dlaczego rozmiar prezerwatywy ma znaczenie?

Dobrze dobrana prezerwatywa przylega do penisa i jest skuteczna, czyli chroni przed niechcianą ciążą i chorobami wenerycznymi. Jeśli kondom jest za mały, uciska penisa i może pęknąć w trakcie stosunku. Z kolei za duży może się zsunąć. Źle dobrana gumka także zmniejsza doznania płynące z seksu. Kto w trakcie stosunku chciałby przejmować się uciskającym albo zsuwającym się kondomem? Chcąc zadbać o zdrowie, antykoncepcję i samą seksualną przyjemność nie można pomijać aspektu, którym jest wybranie odpowiedniego rozmiaru prezerwatywy.

Rozmiary i rodzaje prezerwatyw

Jak zmierzyć długość penisa?

Punktem wyjścia jest znajomość własnego członka, czyli wiedza na temat jego długości i obwodu. Penisa mierzy się, kiedy znajduje się on w pełnym wzwodzie. Z kolei mężczyzna powinien stać, a nie leżeć czy siedzieć.

Potrzebny będzie tutaj metr krawiecki. Obwód penisa mierzymy w jego najszerszym miejscu. Długość penisa mierzy się od nasady do ujścia cewki moczowej. W sytuacji, gdy prącie jest zakrzywione, mierzy się całą jego długość, a nie jedynie odcinek od nasady do cewki.

Rozmiary i rodzaje prezerwatyw

Jakie są rozmiary prezerwatyw?

Prezerwatywy, które są najłatwiej dostępne w sklepach, aptekach i drogeriach mają wielkość uniwersalną, czyli od 52 do 56 milimetrów średnicy. Mówiąc o rozmiarach kondomów bierzemy pod uwagę dwa podziały. Pierwszy to rozmiary podyktowane położeniem geograficznym konsumentów:

 • rozmiar S -  azjatycki - to małe prezerwatywy, które przeznaczone dla członków o długości od 12,5 - 14 cm,
 • rozmiar M - europejski - penis o ok. 14 cm,
 • rozmiar L - afrykański - duże prezerwatywy na penisy od 18 do 20 cm.

Istnieją jeszcze prezerwatywy o niestandardowych rozmiarach, jak mniejsze niż S - edycje Fit, albo większe niż L - XL czy XL.

Drugi wymiar, który należy "ściągnąć" z penisa to jego obwód.

 •  9,5 - 10,0 cm – prezerwatywa 47 mm (MY.SIZE 47 mm)
 •  10,0 - 11,0 cm – prezerwatywa 49 mm (Pasante Trim, Mates Conform)
 •  11,0 - 11,5 cm – prezerwatywa 53 mm (SKYN Original, SKYN Extra Nawilżone)
 •  11,5 - 12,0 cm – prezerwatywa 57 mm (Durex Elite, Durex Extra Safe, Durex Pleasuremax, MY.SIZE 57 mm)
 •  12,0 - 13,0 cm – prezerwatywa 60 mm (Pasante King Size, MY.SIZE 60 mm)
 •  13,0 - 14,0 cm – prezerwatywa 64 mm (MY.SIZE 64 mm)
 •  14,0 - 15,0 cm – prezerwatywa 69 mm (Pasante Super King, MY.SIZE 69 mm)

Standardowo prezerwatywy mają 18 cm długości.

Jakie są rozmiary prezerwatyw?

Jak dobrać rozmiar prezerwatywy?

Teraz, kiedy wiesz, jakie są wymiary Twojego penisa i znasz rozmiary prezerwatywy, pora wybrać coś dla siebie. Przy wyborze należy pamiętać o tym, że prezerwatywa ma być dopasowana i przylegająca. Za duża czy za mała nie będzie skuteczna, a także może uniemożliwić osiągnięcie orgazmu.

Gdzie można znaleźć rozmiar prezerwatywy? Szukaj informacji z tyłu na opakowaniu lub w ulotce. Takie dane powinny być również podane w sieci, jeśli zamawiasz gumki online.

Jakie są rodzaje prezerwatyw?

Jakie są rodzaje prezerwatyw?

Pozostaje jeszcze jedna ważna kwestia, czyli rodzaj prezerwatywy, a tutaj producenci pozostawiają naprawdę szeroki wybór. Gumki różnią się materiałem wykonania, kształtem, kolorem, smakiem czy dodatkowymi właściwościami. Do najpopularniejszych producentów należą Durex, Unimil, Skyn, New Cares. Co mają w swoich ofertach:

- prezerwatywy lateksowe - najpopularniejsze na rynku, są wykonane z naturalnego kauczuku, są rozciągliwie i nieprzepuszczalne. Do ich wad należą grubość materiału oraz możliwość uczulenia na niego;

- prezerwatywy nielateksowe - czyli alternatywa na uczulonych na lateks. Wykonane są z syntetycznej żywicy, są cienkie i w dotyku przypominają skórę, co sprawia, że stosunek jest przyjemniejszy.

prezerwatywy prążkowane i z wypustkami - ich zdaniem jest intensyfikowanie doznań kochanków,

prezerwatywy pogrubiane i nawilżające - przeznaczone są dla kochanków chcących maksymalizować swoje bezpieczeństwo. Polecane są dla osób, które potrzebują dodatkowego nawilżenia np. w trakcie seksu analnego,

prezerwatywy przedłużające stosunek - są pokryte specjalną substancją, która opóźnia wytrysk. Nazywa się ona benzokaina i jest umieszczona w zbiorniczku na końcu prezerwatywy,

- prezerwatywy chłodzące lub rozgrzewające - czyli opcja dla osób, które poszukują nowych doznań i chcą urozmaicić stosunek seksualny,

- prezerwatywy smakowe i zapachowe - to również opcja dla kochanków, którzy chcą zaangażować w stosunek jeszcze więcej zmysłów,

- prezerwatywy świecące w ciemnościach - opcja dla poszukiwaczy nowych doznań i fanów seksu w ciemnościach.

Wyżej wymienione produkty zostały stworzone z myślą o mężczyznach, ale producenci prezerwatyw mają też propozycję dla kobiet. Kondom dla pań jest nielateksowy i umieszcza się go wewnątrz pochwy. Założenie jest bardzo proste.

Jak założyć prezerwatywę?

Jak założyć prezerwatywę?

Dobrze dobrane rozmiar i rodzaj prezerwatywy nie pomogą, jeśli zostanie ona założona w sposób nieprawidłowy. O czym należy pamiętać przy zakładaniu kondoma? Po pierwsze, że bez tego gumka nie daje ochrony, po drugie ważny jest też sposób w jaki przechowuje się prezerwatywy. Wbrew pozorom portfel czy torba to nie najlepsze miejsce, ponieważ naraża gumkę na uszkodzenia. O wiele lepiej brzmi pudełko czy puszka, które znajdują się przy łóżku.

A teraz do rzeczy, jak założyć prezerwatywę?

 • miej wzwód,
 • miej czyste ręce,
 • ostrożnie rozerwij opakowanie - tak by nie uszkodzić zawartości,
 • wyciągnij kondom,
 • ściśnij wypustkę na końcu prezerwatywy dwoma palcami tak, by usunąć z niej powietrze, ma zostać w niej około centymetra wolnej przestrzeni, które jest niezbędne na spermę,
 • przyłóż prezerwatywę do penisa, a drugą ręką rozwijaj pierścień aż do samej nasady członka.

A o czym pamiętać, kiedy już będzie po stosunku? Gdy penis jest jeszcze w stanie wzwodu, przytrzymaj kondoma u nasady członka i wyciągnij go z pochwy, następnie ściągnij, zawiąż i wyrzuć. Prezerwatywy są jednorazowego użytku.

Producenci zadbali o to, by każdy mężczyzna, a nawet kobieta znaleźli wśród kondomowego asortymentu coś dla siebie. To, o czym należy pamiętać, to wybór takiego egzemplarza, który będzie dopasowany do kształtu anatomicznego penisa oraz potrzeb kochanków. Nie można pomijać także profilaktyki i instrukcji użytkowania. Mając to na względzie, pozostaje już tylko dobra zabawa.