Zdrada partnera – czy warto ratować związek?

Trwanie w stałym związku wymaga nieustannej pracy nad utrzymaniem równowagi w wielu różnych sferach wspólnego życia. Gdy dochodzi do zdrady jednego z partnerów, pojawiają się pytania o czynniki warunkujące takie zachowanie. Aby wyjaśnić przyczynę zdrady oraz zastanowić się nad ewentualną przyszłością relacji, zapewne warto poszukać odpowiedzi na pytania typu: Czy poziom zaangażowania obu stron był współmierny? Czy zachowanie, któregoś z partnerów mogło przyczynić się do tak radykalnego kroku (np. poczucie osamotnienia, liczne ograniczenia, ignorowanie potrzeb)?

Zdrada

Co jest dla Ciebie zdradą? 

Stały związek na przestrzeni czasu poddawany jest licznym próbom trwałości – niedopasowanie charakterów, brak wspólnych zainteresowań, stres w pracy, problemy wychowawcze, liczne okazje do poznawania nowych osób. W niektórych przypadkach podstawą do zdrady może stać się po prostu nadzieja na to, że nowa relacja będzie bardziej wartościowa. Wśród podstawowych przyczyn zdrady, psychologowie najczęściej wymieniają czynniki:

  • emocjonalne (gdy nie radzisz sobie ze swoją rolą w związku, brakuje Ci pewności siebie),
  • psychologiczne (gdy zachowanie partnera wywołuje w Tobie potrzebę zmian),
  • społeczne (gdy dzięki licznym kontaktom towarzyskim lub zawodowym masz szansę na nową znajomość),
  • finansowe (gdy barierą między dwojgiem ludzi stają się problemy finansowe lub dysproporcja w zarobkach),
  • seksualne (gdy pojawia się niedopasowanie seksualne w kwestii częstotliwości czy rodzaju zbliżeń),
  • dziecko (gdy nowy członek rodziny zajmuje całkowitą uwagę jednego z partnerów).

Wielu z nas za zdradę uznaje już poznanie interesującej osoby i świadome utrzymywanie z nią kontaktów, wykraczających poza określone sytuacją życiową minimum. Flirt, spotkanie w kawiarni lub klubie, długie rozmowy telefoniczne – wielu z nas uważa, że zdrada emocjonalna jest tak samo dotkliwa, jak fizyczna. Czy pocałunek jest już zdradą, czy dopiero kontakt seksualny? Czy jednorazowa przygoda znaczy tyle samo, co długotrwały romans? – w każdym przypadku zdrada partnera jest bolesna, a niejednokrotnie wywołuje też trwałe zmiany w psychice, rzutując na relacje zawierane w przyszłości.

Czy można żyć w związku po zdradzie?

Wspólne życie po zdradzie możliwe jest zwykle tylko wtedy, gdy zdradzona osoba jest pewna siebie i wyrozumiała, a uczucia łączące dwoje ludzi nadal są bardzo silne. Faktem jest jednak, że zdrada partnera odciska trwałe piętno na wzajemne relacji. Silne podstawy związku (np. miłość, przywiązanie, potomstwo) oraz poczucie więzi z partnerem stanowią podstawę do jej ratowania. W takiej chwili warto skorzystać z pomocy psychologa. W wielu przypadkach sprawdza się również wspólny wyjazd, ograniczenie kontaktów do kilku spotkań w miesiącu czy urozmaicenie pożycia (np. lubrykanty, żele intymne, gadżety erotyczne).

Życie z partnerem po zdradzie zapewne nie będzie łatwe. Jeżeli jednak uczucia łączące dwoje osób nadal są silne, zapewne warto podjąć próbę walki o miłość. Natomiast zdrada będąca efektem stopniowego rozpadu związku, powinna stać się wyraźnym sygnałem do rozstania.