Seks w ciąży, czy jest bezpieczny?

Ciąża to cudowny czas dla przyszłych rodziców oczekujących przyjścia na świat swojego potomstwa. To też okres, w którym para powinna specjalnie zadbać o intymność i bliskość.  Aby powiększyć rodzinę uprawia się seks, a co gdy kobieta już zajdzie w ciąże. Czy można uprawiać seks, czy jest on bezpieczny? To pytania, które często nurtują przyszłych rodziców - na które znajdziesz odpowiedź w tym artykule.

Seks w ciąży

Czy seks w ciąży jest bezpieczny?

Jeśli nie występują żadne problemy medyczne to seks w ciąży jest jak najbardziej bezpieczny. Jest to stanowisko położnych oraz ginekologów, którzy tłumaczą że nie ma ryzyka uszkodzenia płodu. Ze względu na chroniący go płyn owodniowy, mięśnie macicy i samą owodnię. Kobiecy orgazm w żaden sposób nie wpływa na nienarodzone dziecko. Podczas stosunku odczuwa ono tylko delikatne kołysanie. Niepokojącymi oznakami mogą być bardzo mocne skurcze kobiety podczas orgazmu, natomiast po stosunku plamienie. Jeśli po odbytym stosunku utrzymuje się ból lub występuje krwawienie przyszli rodzice powinni się jak najszybciej zgłosić się do lekarza lub szpitala. 

Seks oralny to zupełnie inna kwestia. Decydując się na ten rodzaj zbliżenia należy wystrzegać się wdmuchiwania powietrza do pochwy. Pęcherzyki powietrzne przedostając się do pochwy mogą spowodować zator powietrzny. Jest rzadkość jednak stanowi to poważne zagrożenie dla dziecka oraz matki. 

Seks analny to rodzaj stosunku, który nie jest do końca bezpieczny podczas ciąży. Należy go unikać ze względu na możliwość przeniesienia się bakterii z odbytu do pochwy partnerki. Co w rezultacie mogłoby przerodzić się w poważny problem dla zdrowia dziecka i przyszłej mamy. Decydując się na stosunek analny dobrze jest założyć prezerwatywę, dzięki czemu po jej zdjęciu można wprowadzić członka do pochwy. W innym przypadku należy go dokładnie umyć. Kolejne “nie” w kwestii seksu analnego podczas ciąży to hemoroidy, które częściej rozwijają się podczas ciąży oraz mogą powodować dolegliwości bólowe i krwawienie.

Seks w ciąży

Współżycie w ciąży - I, II i III trymestr

I trymestr ciąży

W trakcie trwania pierwszego trymestru ciąży jak najbardziej można uprawiać stosunek płciowy. Jednak ciężarnym kobietom w tym okresie często towarzyszy spadek libido. Brak ochoty na współżycie może być spowodowane wymiotami, nudnościami, bólem piersi oraz zmianami skórnymi. Wieść o tym że nosi się w sobie swoje potomstwo to czas,w którym kobieta stara się skupić na sobie i swojej pociesze. Jest to swego rodzaju szok, niekiedy lęk, pojawia się rozmyślanie czy poradzi sobie w roli mamy. W tym czasie zapomina często o potrzebach swojego partnera i łączącej ich więzi. Jedynie nieliczne z ciężarnych kobiet na tym etapie odczuwają zwiększony popęd seksualny.

II trymestr ciąży

Drugi trymestr to czas, w którym kobieta zaczyna już akceptować swoje ciało i zachodzące w nim zmiany. Mężczyźni wówczas doceniają zaokrąglające się kształty oraz powiększające się piersi. To najbardziej aktywny seksualnie czas podczas całej ciąży. Jedyne na co należy uważać w tym czasie to pozycję w jakich kochają się przyszli rodzice. Należy unikać pozycji, które uciskają powiększający się brzuch. 

III trymestr ciąży

Z reguły trzeci trymestr ciąży to ponowny kryzys w kwestii życia seksualnego. Obecny juz jest stres i niepokój związany z porodem i poradzeniem sobie w roli rodzica. Znacznie większy brzuch również nie jest atrakcyjny dla panów, a także może przeszkadzać kobiecie. Kolejny powód to uczucie, że dziecko już jest obecne podczas ich igraszek. Panie podczas stosunku mogą odczuwać dolegliwości bólowe oraz skurcze macicy. Objawy te mogą zaniepokoić i odstraszyć od współżycia partnerów, którzy obawiać się będą przedwczesnego porodu. 

Aktywność seksualna w trakcie ciąży to dość indywidualna, ale taki schemat dotyczy większości przyszłych rodziców. Jednak czas ciąży dla wielu par to okres, w którym partnerzy jeszcze bardziej zbliżają się do siebie. Dodatkowo kobiety podczas ciąży mają znacznie bardziej ukrwione miejsca intymne, dzięki czemu są w stanie odczuwać znacznie intensywniejsze doznania podczas seksualnych zbliżeń. 

Przeciwwskazania do uprawiania seksu podczas ciąży

Istnieją przypadki, przez które nie powinno się współżyć w trakcie trwania ciąży. Zaliczyć do nich można:

  • zagrożenie poronieniem,
  • przodujące łożysko
  • krwawienie z pochwy
  • przeżyte uprzednio poronienie
  • skrócenie szyjki macicy, zagrożone przedwczesnym porodem,
  • odpłynięcie płynu owodniowego,
  • ciąża mnoga (tutaj wskazana jest ostrożność),
  • częste infekcje dróg moczowo-płciowych

Seks w ciąży

Intymność podczas ciąży

Jeśli istnieje zagrożenie ciąży lub nadzwyczajnej w świecie partnerka nie ma ochoty na współżycie. Warto wtedy zadbać, budować bliskość pomiędzy sobą. Miłość to coś więcej niż seks. Istnieje wiele sposobów na intymne chwile we dwoje. Świetnie sprawdzi się relaksujący, intymny masaż z użyciem lubrykantu. Innymi sposobami na zbliżenie się do siebie są pocałunki, przytulanie, petting, czy seks oralny. Jeśli jednak nie ma przeciwskazań do uprawiania klasycznego stosunku i obydwoje partnerzy mają na niego ochotę. Powyższe przykłady mogą okazać się, wówczas świetną grą wstępną. Ciążą i oczekiwanie na swoją pociechę to świetny czas dla obojga rodziców. Warto wykorzystać ten czas, aby jeszcze bardziej zbliżyć się do siebie, przed przyjściem dziecka na świat.