Witaminy

Witaminy w tabletkach, proszku lub kroplach

Witaminy są niezbędne do funkcjonowania każdej komórki naszego ciała. Same nie są źródłem energii ani nie stanowią materiału budulcowego, lecz są niezbędne do wzrostu i rozwoju tkanek oraz prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych. Działanie biologiczne witamin widoczne jest już w bardzo małych stężeniach. Nasz organizm w znacznej większości nie potrafi ich syntezować, dlatego też konieczne jest dostarczanie z takich źródeł jak żywność. Jednak gdy organizm narażony jest na niedobory tych związków pomocne wówczas mogą okazać się witaminy w tabletkach.

Witaminy - zdrowie i uroda 

Witaminy to związki konieczne, aby organizm mógł odpowiednio funkcjonować. Są one substancjami egzogennymi, czyli takimi które muszą być dostarczane z zewnątrz ponieważ organizm nie jest w stanie sam ich produkować. Wyjątkiem jest witamina D, która może być syntezowana z promieni słonecznych przez skórę, lecz aby było to możliwe potrzebne jest spełnienie określonych warunków, między innymi przebywanie na pełnym słońcu w godzinach popołudniowych z jak najbardziej odsłoniętą skórą. Z tego właśnie powodu, ze względu na położenie geograficzne polski i panujący w tym kraju klimat rekomenduje się suplementacje witaminą D w kroplach, czy tabletkach w okresie jesienno-zimowym, a w szczególnych przypadkach nawet przez cały rok.

Witaminy dzielą się na te rozpuszczalne w tłuszczach i wodzie. Do tych rozpuszczalnych w tłuszczach należą witamina A, D, E i K, charakteryzują się one większą wchłanialnością i skłonnością do odkładania w organach człowieka, przez co ciężej o ich niedobory, a łatwiej o nadmiar. W wodzie natomiast syntezują się witamina C oraz wszystkie witaminy z grupy B, o których z kolei niedobór bardzo łatwo, ponieważ są lotne i nie gromadzą się w organizmie, a żeby odczuć negatywne skutki wywołane ich nadmiarem podawane musiałby być w ogromnych ilościach. Każda z witamin pełni określone funkcje w ciele człowieka, niektóre biorą udział w wielu procesach, inne zaś w zaledwie kilu. Jednak aby organizm pozostał w homeostazie (równowadze) potrzebne są wszystkie witaminy. Dostarczanie odpowiedniej ilości witamin w połączeniu z odpowiednim snem, piciem wystarczającej ilości płynów i aktywnym trybem życia przepis na długowieczność, zapewniając zdrowie.

Niedobór witamin

Przy prawidłowym trybie życia i urozmaiconej diecie zasadniczo nie ma ryzyka niedoborów, jak i przedawkowania witamin. Niestety, współczesny styl życia obfituje w czynniki, które sprzyjają powstawaniu niedoborów, a tym samym zmuszają do suplementacji. Nie tylko uboga i mało urozmaicona dieta stanowi problem, ale również takie czynniki jak stres, alkohol, tytoń. Jak już o diecie mowa, to głównym czynnikiem powodującym rozpad witamin jest obróbka termiczna produktów żywnościowych. Unikamy jedzenia surowych produktów, nawet owoców i warzyw z uwagi na ewentualne skażenia środowiskowe. Myjemy, płuczemy, obieramy a następnie gotujemy, smażymy i pieczemy. Pozbywamy się przy tej okazji nawet 90% witamin. 

Niedobory witamin mogą się objawiać na wiele sposobów. Wystarczy przeanalizować swoje codzienne menu, aby wskazać potencjalne braki. Pamiętajmy, że należy bacznie obserwować swój organizm. Wsłuchanie się w niego jest niezastąpionym źródłem wiedzy i natychmiast potrafi wskazać gdzie i w jakiej ilości niezbędna jest suplementacja. Jeśli są jakieś wątpliwości, zawsze dobrą praktyką będzie konsultacja z dietetykiem oraz wykonanie odpowiednich badań.

czytaj więcej
czytaj mniej

Aktywne filtry

Doctor Life Krążenie - 60 kapsułek

Cena 107,06 zł
Availability: 4 In Stock

Krążenie z Ochrona Śródbłonka suplement diety, został opracowany w celu wspierania zdrowia układu krążenia i odnowy śródbłonka naczyniowego. Składniki występujące w diecie śródziemnomorskiej osłaniając tętnice przed stanami zapalnymi i powstawaniem blaszki miażdżycowej oraz wspierają  zdrowie serca i układu krążenia.