Filtruj według

Odpowiednie dla

Odpowiednie dla

Cecha specjalna

Cecha specjalna

Dolegliwości

Dolegliwości

Mangan

Mangan suplement - czyli jak uzupełnić niedobór cennego pierwiastka

To właśnie mangan jest jednym z mikroelementów potrzebnych, aby zapewnić odpowiednie funkcjonowanie organizmu. Tak jak w przypadku innych pierwiastków, gdy do organizmu trafia zbyt mało Manganu zaczynają się pojawiać niepokojące oznaki, które w konsekwencji mogą powodować trwały uszczerbek na zdrowiu. Oznakami niedoboru manganu mogą być chociażby zmęczenie, niepokój, pogorszenie się stanu skóry, włosów i paznokci oraz słuchu, spadek libido oraz sprawności seksualnej.

Mangan czyli niezbędny do życia mikroelement

Jego dziennie zapotrzebowanie to ok 2mg. Mimo, że występuje w organizmie w śladowych ilościach to ludzkim organizm bardzo go potrzebuje. Odpowiada on między innymi za zdrowie i jakość naszych kości, to też za jego sprawą układ nerwowy może prawidłowo funkcjonować.

Mangan to sprawność seksualna i nie tylko

Mangan jest eliksirem płodności. Spożywanie go w zalecanych dawkach lub zewnętrzna suplementacja może przyczynić się do znacznego wzrostu libido oraz poprawienia płodności. Pierwiastek ten w połączeniu z Wapniem może działać kojąco na kobiety podczas napięcia przedmiesiączkowego.

Oprócz tego, że ma pozytywny wpływ na seksualność w organizmie człowieka pełni wiele funkcji. Sprawia, że kości i stawy są mocne i mniej narażone na jakiekolwiek złamania oraz zachowuje mięśnie w dobrej kondycji. Zatrzymuje on również rozwój wolnych rodników co za tym idzie zapobiega chorobom nowotworowym. Podobnie jak inne mikroelementy jest składnikiem enzymów, które biorą udział w procesie trawienia białek, tłuszczów i węglowodanów. Ponadto współpracuje on z żelazem ułatwiając jego wchłanianie.

Mangan, skąd go czerpać oraz jego nadmiar i niedobór

Niedobór Manganu może objawiać się poprzez: pogorszenie słuchu, wypadanie kości i stawów, zmniejszone libido, szmery w uszach, nadmierną suchość skóry oraz wypadanie włosów. W diecie jego niedobór możemy uzupełnić korzystając z produktów takich jak płatki owsiane, ciemne kakao w proszku, ryż brązowy, orzechy włoskie, migdały, ciecierzyca lub kasza jaglana, a gdy te produkty nie odpowiadają naszym preferencjom żywieniowym rozważyć suplementację. Ciężko jest przedawkować mangan, lecz jego nadmiar może okazać się groźny dla stanu psychicznego i sprzyjać rozwojowi depresji oraz innym chorobom psychicznych.

czytaj więcej
czytaj mniej

Aktywne filtry