Objawy, przyczyny i leczenie niskiego libido – specjalistyczny poradnik

Warunkowane poziomem estrogenów u kobiet oraz testosteronu u mężczyzn libido odpowiada za zdolność psychicznego pobudzenia seksualnego w organizmie. Problem obniżonego popędu częściej dotyka kobiety niż mężczyzn, lecz szkodliwe czynniki fizyczne czy stresogenne bodźce dostarczane ze środowiska wpływają jednakowo na obie płcie. Skąd zatem bierze się niskie libido i jak je leczyć?

Niskie libido

Niskie libido – przyczyny

Problem obniżonego libido zaliczany jest do przejściowych dysfunkcji organizmu, na które składa się wiele czynników o różnorodnym podłożu. Wśród nich należy wymienić m.in.:

  • choroby somatyczne związane z gospodarką hormonalną (niedoczynność lub nadczynność tarczycy), dysfunkcje układu rozrodczego, choroby układu krążenia (cukrzyca),
  • choroby natury psychologicznej w formie zaburzeń lękowych, odżywiania i snu,
  • choroby cywilizacyjne, takie jak depresja, chroniczny stres, otyłość, nowotwory,
  • czynnik środowiskowe (np. stresujący styl życia, pośpiech, presja otoczenia),
  • brak aktywności fizycznej oraz pozbawiona wartościowych witamin i minerałów dieta,
  • ciąża lub stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
  • używki (np. alkohol, narkotyki, papierosy, silne leki).

Niepokojące oznaki

Psychiczne objawy związane z obniżeniem libido zwykle przybierają postać wymówek oraz braku czasu, co ma związek ze stresem oraz szybkim tempem życia. Pogoń za karierą czy wysokie wymagania partnera obciążają psychikę oraz powodują zniechęcenie w obszarze aktywności seksualnej. Unikanie zbliżeń intymnych, utrata zainteresowania seksem lub brak pociągu względem partnera to niepokojące oznaki, na które warto zwrócić uwagę. Natomiast fizyczne objawy niskiego libido u mężczyzn oznaczają problemy z osiąganiem lub utrzymywaniem erekcji, a u kobiet wynikają z zaburzeń hormonalnych. Także choroby układu krążenia mają bezpośredni wpływ na obniżenie popędu, ponieważ krew dostarczana do narządów płciowych pobudza ich pracę oraz wywołuje uczucie podniecenia. Częstym objawem fizycznym jest w tym przypadku również ból odczuwany podczas stosunku. Odpowiednie nawilżenie pozwolą uzyskać m.in. lubrykanty i żele intymne.

Leczenie niskiego libido

W przypadku podejrzenia chorób somatycznych oraz psychologicznych należy zgłosić się z objawami do lekarza specjalisty. Wiele wspomnianych czynników można jednak wyeliminować wprowadzając drobne zmiany w stylu życia. Przykładowo warto podjąć się uprawiania aktywności fizycznej w postaci ćwiczeń kardio, które pobudzą i przyśpieszą krążenie krwi. Aktywność fizyczna przeciwdziała też otyłości, dodatkowo produkując serotoninę i dopaminę, odpowiadające za dobry nastrój. Dieta wzbogacona w cynk i selen (pierwiastki zwiększające płodność) oraz w witaminy A,E i z grupy B mają z kolei wpływ na układ krążenia. Oczywiście warto też wprowadzać do sypialni gadżety erotyczne czy rozgrzewające, smakowe żele intymne (ciepło pobudza krążenie krwi). Antidotum na fizyczny dyskomfort stanowią natomiast nawilżające lubrykanty. Produkty tego typu nie tylko zwiększają komfort zbliżenia, ale wzmacniają też doznania.

W przypadku długotrwałego spadku libido warto przeprowadzić z partnerem poważną rozmowę, zastanowić się nad przyczyną takiego stanu i zgłosić się do lekarza specjalisty w celu wyeliminowania groźnych schorzeń.

Suplementy na poprawę libido dla kobiet i mężczyzn: