Ekscytacja, plateau, orgazm i odprężenie, czyli 4 fazy aktu seksualnego

Zbliżenie seksualne zasadniczo obejmuje fazy pożądania, podniecenia, orgazmu oraz odprężenia. Odzwierciedlają one przebieg różnorodnych zmian psychofizycznych, zachodzących w ludzkim organizmie w trakcie aktywności seksualnej.

odprężenie

Faza pożądania (ekscytacji)

Pierwsza faza aktu seksualnego to odczuwanie pociągu seksualnego do drugiego człowieka. Może nastąpić ono zupełnie spontanicznie lub być skutkiem szeregu czynników. Pod wpływem bodźca, takiego jak wygląd czy zapach drugiej osoby, serce człowieka zaczyna bić mocniej, a przepływ krwi się zwiększa. W efekcie pojawia się podniecenie, które z czasem przeradza się w pożądanie.

Faza podniecenia

Kobiety reagują na podniecenie seksualne przyspieszonym oddechem, skurczem mięśni szkieletowych oraz twardnieniem sutków. Ponadto pochwa staje się nabrzmiała i wilgotna, łechtaczka zmienia położenie z wiszącego na ukryte, a wargi sromowe nabierają ciemniejszego koloru. Z kolei u mężczyzn twardnieje penis, następuje zwód, a jądra się zaciskają. Jednak, aby jeszcze bardziej spotęgować odczuwaną rozkosz warto zastosować żele intymne.

Faza orgazmu

Szczytowanie doprowadza mężczyzn do wytrysku nasienia. Natomiast u kobiet w trakcie orgazmu pojawia się rumień seksualny oraz dochodzi do skurczy całego ciała (w tym również zwieraczy odbytu, pochwy oraz trzonu macicy). Kobiecy orgazm może ponadto wywołać wzmożone wydzielanie śluzu z pochwy. U obu kochanków znacząco przyspiesza oddech i gwałtownie wzrasta tempo akcji serca.

Faza odprężenia

W fazie odprężenia u mężczyzn stopniowo ustępuje obrzmienie członka, który wraca do swoich normalnych rozmiarów. Również kobiece piersi przestają być nabrzmiałe, a pochwa odzyskuje pierwotny kształt. Ciało wyraźnie się uspokaja i przywrócone zostaje normalne ciśnienie krwi i prawidłowy rytm serca.

Bezpieczny seks

Aby zbliżenie było nie tylko satysfakcjonujące, ale również w pełni bezpieczne, warto pamiętać o odpowiedniej antykoncepcji. Zapewne pozwoli to wyeliminować ryzyko niechcianej ciąży i uchroni przez zakażeniem chorobami wenerycznymi. Warto podkreślić, że najlepsze prezerwatywy jak dotąd są jedynym środkiem, który skutecznie zapobiega zakażeniom HIV.

Na rynku dostępne są rozmaite rodzaje prezerwatyw, różniące się fakturą, smakiem, kolorem czy materiałem wykonania. Zapewne warto zwrócić uwagę na kondomy nawilżane, które na zewnątrz i w środku pokryte są lubrykantem. Tego typu produkty znacząco podnoszą jakość stosunku, zwłaszcza gdy kobieta zmaga się z nadmierną suchością pochwy. Najpopularniejsze prezerwatywy wykonane są z lateksu, który jest odporny na pęknięcia i rozerwania w trakcie trwania stosunku. Niektóre rodzaje prezerwatyw posiadają specjalne krążki lub wypustki, które dodatkowo potęgują doznania seksualne.

Stosunek płciowy to jeden z najpiękniejszych aktów, w których może uczestniczyć człowiek. Z tego względu warto celebrować chwile bliskości i cieszyć się nimi wraz ze swoim partnerem. Seks z kochającą osobą pozwala bowiem na rozładowanie wszelkich napięć i doskonale zaspokaja potrzebę ciepła i bliskości.