Czym jest cykl reakcji seksualnych? Jak wykorzystać wiedzę o nim w seksie?

Niestety nie istnieje coś takiego jak przepis na idealny stosunek seksualny, który zakończy się orgazmem u niego i u niej. I to na dodatek w jednakowym czasie. Jednak poznawanie bliżej fizjologii seksualności kobiet i mężczyzn jest nas w stanie zbliżyć do ideału, a na pewno do podniesienia jakości ze zbliżeń.

Bywa, że w momencie rozpoczęcia stosunku kochankowie są w całkiem innym momencie w cyklu reakcji seksualnej, co skutkuje tym, że np. ona nie dojdzie w ogóle, a on być może za szybko. Czym jest cykl reakcji seksualnej i jak wiedzę o nim wykorzystać w ars amandi, dowiesz się z naszego artykułu.

czym jest cykl reakcji seksualnych

Co to jest cykl reakcji seksualnych?

Cykl odpowiedzi lub reakcji seksualnych są to etapy, przez które przechodzi nasze ciało w trakcie aktu seksualnego. Pierwsze badania na jego temat przeprowadzili Masters i Johnson. Wyróżnili oni cztery fazy tego cyklu:

  • podniecenie,
  • plateau,
  • orgazm,
  • spadek podniecenia.

W trakcie ich trwania następuję różne reakcje fizjologiczne, które będziemy omawiać po kolei.

To co warto już zaznaczyć, to fakt, że cykl odpowiedzi seksualnej jest sprawą indywidualną - każdy z nas inaczej reaguje na zbliżenie. Wydajemy różne odgłosy albo nie wydajemy ich w ogóle. Jedni poruszają się intensywnie, gdy inni lubią powolutku i delikatnie. U jednych kochanków w trakcie orgazmu pojawia się specyficzny "grymas" na twarzy, a inni np. mocniej kurczą stopy i nogi. Jednak każdy z nas przechodzi przez te same fazy i clue w seksie jest przechodzić przez nie jednocześnie.

Omówmy teraz wspomniane fazy reakcji seksualnych.

Faza podniecenia

Jest to początek wszelkich zmian fizjologicznych organizmu, które pojawiają się jako odpowiedź na stymulację seksualną. Właśnie tutaj wykorzystuje się wszelkie gadżety erotyczne jak wibratory, korki analne czy lubrykanty. Zadaniem fazy podniecenia jest przygotowanie ciała do seksu. Jest to najdłuższy etap w całym cyklu.

W tej fazie następuje wzmożone krążenie krwi, które powoduje u mężczyzn erekcję oraz pogrubienie się skóry krocza, co skutkuje napięciem moszny, zwiększeniem i uniesieniem jąder i ich większą widocznością. W odbytnicy z kolei pojawiają się skuteczne.

U kobiet w fazie podniecenia pochwa nawilża się, rozszerza się jej górna część, co służy "gościnnemu" przyjęciu członka. Powiększa się także łechtaczka i piersi. Twardnieją sutki. Niektóre panie również rumienią się na twarzy.

Pojawiają się zmiany, które są wspólne dla obu płci, jak zwiększone tętno i podwyższone ciśnienie krwi.

Etap utrzymania, czyli plateau

Etap utrzymania to nic innego jak podtrzymywanie wcześniejszego stanu podniecenia aż do orgazmu. Jako że właśnie tutaj dochodzi do seksu właściwego, jest to rdzeń całego cyklu. Co dzieje się w organizmach kochanków? Wzrasta napięcie seksualne co oznacza częstsze skurcze mięśni i naczyń krwionośnych. Jest to niezbędne do osiągnięcia orgazmów przez kochanków.

Co dzieje się z mężczyzną? Jego penis jest w kulminacyjnym wzwodzie, powiększają się również jądra. Podnoszą się maksymalnie do pozycji, która umożliwi wytrysk. Co ciekawe, mogą stać się nawet o połowę większe. Z penisa może wyciekać płyn preejakulacyjny, którego zadaniem jest oczyszczenie kanałów nasiennych z zanieczyszczeń. Główka penisa staje się purpurowa. Utrzymują się skurcze odbytu.

A co słychać u kobiety? Wzmożony napływ krwi powoduje, że wnętrze pochwy nabrzmiewa i rozwiera się jeszcze bardziej. Łechtaczka ulega skróceniu poprzez wycofanie się do wewnątrz. Macica się powiększa, wargi sromowe ciemnieją. Pojawiają się skurcze pochwy i odbytnicy.

faza orgazmu

Faza orgazmu

No to jesteśmy. Faza orgazmu zwana jest również kulminacją. Jest to niesamowicie przyjemne rozładowanie napięcia nerwowo-mięśniowego. U mężczyzn faza ta kończy się ejakulacją. U obu płci oddech i akcja serca przyśpieszają, następuję skurcze mięśni szkieletowych.

U mężczyzn pojawiają się skurcze cewki moczowej oraz mięśni dna miednicy, które to odpowiadają za wytrysk. Pierwsze 3-4 skurcze są najsilniejsze i pojawiają się co ok. 0,8 sekundy. To one dają uczucie nieziemskiej przyjemności. Następne są już wolniejsze i ustają.

U kobiet orgazm z technicznego punktu widzenia jest 3-15 skurczami mięśni miednicy, które otaczają pochwę. Pojawiają się z taką samą częstotliwością jak u mężczyzn. Następnie następują dalsze lub słabsze skurcze. Orgazm u obu płci pełni rolę rozładowania seksualnego podniecenia.

Zobacz: Punkt G - jak go znaleźć i jak go stymulować?

Etap rozwiązania zwany również odprężeniem

No to kończymy. Faza rozwiązania to odprężenie. Stopniowo spada napięcie seksualne, a organizm wraca do stanu sprzed podniecenia. Zajmuje to od 15 do 30 minut.

U mężczyzn następuje okres refrakcji. Trwa on ok. 7 minut i oznacza, że ciężko byłoby w tym czasie uzyskać ponowną erekcję. Czas refrakcji wydłuża się z wiekiem.

U kobiet refrakcji nie ma. Mogą doświadczać orgazmu za orgazmem. Co więcej, przy każdym kolejnym powinny szybciej go osiągnąć.

W przypadku obu płci następuje odpływ krwi z nabrzmiałych obszarów. Sutki, penis, łechtaczka i wargi sromowe wracają do swoich normalnych rozmiarów. Uspokaja się tempo pracy serca, oddech i ciśnienie krwi. Miejsce podniecenia zajmuje rozluźnienie, zadowolenie, a niekiedy i senność.

jak wykorzystać cykl reakcji seksualnych w życiu

Jak wykorzystać wiedzę o cyklu odpowiedzi seksualnej w seksie?

Najważniejsze jest zachowanie tego samego rytmu, co oznacza, że obydwoje partnerów najpierw wprowadza się w stan podniecenia, a później przechodzą do plateau. O ile mężczyźni są w stanie podniecić się bardzo szybko, niektóre panie wymagają dłuższych pieszczot. Jeśli rozpoczynają współczucie bez podniecenia, tracą szanse na orgazm i czerpanie przyjemności z seksu. Panie dłużej dochodzą do orgazmu.

Mając na uwadze fizjologię, można rozplanować seks tak, by każdy z kochanków miał zafundowany orgazm. Co to oznacza? Być może należy porzucić marzenia o jednoczesnym dochodzeniu. W zasadzie nawet by należało, bo wydaje się, że jest to pewnego rodzaju mit. Za to kochankowie mogą np. ustalić, że najpierw on zaspokoi oralnie ją, a później będą uprawiać seks albo np. mężczyzna może zaoferować, że zaopiekuje się partnerką po własnym orgazmie.

W każdym razie, warto znać swoje ciało i ciało partnera, a wiedza o tym, jak od strony fizjologicznej wyglądają etapy podniecenia może pomóc we wzniesieniu życia seksualnego na nowym poziom.