Znaczenie i historia antykoncepcji

Co to antykoncepcja ?

Główną biologiczną rola seksu jest pojawienie się na świecie potomstwa, jednak nie jest to kluczowe znaczenie. Seks jest przede wszystkim przyjemnością. Niesie on również ze sobą wiele korzyści zdrowotnych, a zakończony orgazmem zapewnia odprężenie. Antykoncepcja to działanie mające na celu zapobieganiu zapłodnienia, a w rezultacie uniknięcia niechcianej ciąży.

Znaczenie i historia antykoncepcji

Skąd wzięła się antykoncepcja?

Seks to nieodzowny element ludzkości, bez którego nie byłaby ona w stanie przetrwać. Od zarania dziejów ludzie uprawiali seks nie tylko z zamiarem spłodzenia potomstwa. Przodkowie musieli więc znaleźć jakiś sposób, aby uchronić się przed niechcianą ciążą. Tak też powstała antykoncepcja. Jednak przed wiekami wiedza na jej temat była dość słaba. Metody wówczas stosowane były ekstremalne i dziwne, czyli nie do końca skuteczne oraz co ważne mogły prowadzić do chorób, a nawet zgonów. 

Metody antykoncepcji stosowane przed naszą erą 

W celu zabezpieczenia się przodkowie połykali kijanki, czy pili rtęć, są to dwa jedynie dwie z wielu drastycznych metod. Innymi stosowanymi przed tysiąca laty sposobami były chociażby amulety: z kości czarnego kota i wysuszonych jąder łasicy lub z woskowiny muła, a także rytuały: kichanie, skakanie do tyłu czy siadanie na czterech palcach przed stosunkiem.

W XIX w. p.n.e na egipskim papirusie z Kahun zapisana była informacja, że aby uniknąć zapłodnienia należy zapobiec dotarciu nasienia w głąb pochwy i umieścić w niej żywicę, mieszaninę węglanu sodu i pastę sporządzoną z odchodów krokodyli. Pierwsza część zdania jest jak najbardziej słuszna i opisuje działanie mechanicznych metod antykoncepcji, lecz druga część zapisku na egipskim papirusie jest dość oryginalna i nieco odpychająca od współżycia. Jednak zniechęcenie do seksu po zastosowaniu takich środków to najmniejszy problem, bowiem zastosowanie takiego specyfiku mogło prowadzić do pojawienia się infekcji w drogach rodnych kobiety, a w konsekwencji nawet śmierć.

Znaczenie i historia antykoncepcji

Inną równie dziwną lecz mniej groźną metodą było jak to opisał Arystoteles stosowanie przez kobiety jako środek antykoncepcyjny oliwy, którą wlewały sobie do pochwy. Oliwa znacznie zmniejsza ruchliwość plemników. W czasach nowożytnych metoda ta została opisana powtórnie w 1938 roku przez brytyjską pionierkę antykoncepcji Marie Stopes. 

Najbardziej okrutną, drastyczną z starożytnych metod “antykoncepcji” jaka została wymyślona była stosowana przez religijnych Balotów ze Sparty. Zabijali oni, bowiem potomstwo płci żeńskiej.

Znaczenie i historia antykoncepcji

Od starożytnych do współczesnych metod antykoncepcji 

Najpowszechniej używaną formą antykoncepcji w obecnych czasach jest prezerwatywa, należąca do bezinwazyjnych, mechanicznych metod zapobiegania zajściu w ciążę. Pierwsze prezerwatywy używane już przez faraonów wykonane były z cienkiej bawełny. Prezerwatywy stosowane przez rzymskich legionistów miały nie tylko uchronić przed ciążą, ale także zapobiegać różnym, z reguły mitycznymi, chorobom np. wysypką góry Wezuwiusz i innymi. Indianie zaś używali prezerwatyw wykonanych ze skóry węża. Pierwsze wzmianki uzywaniu  prezerwatywy w czasach nowożytnych pochodzą z I w. n.e i są to malowidła na ścianach w Combarelles we Francji. Jeżeli chodzi, zaś o opis jak stosować prezerwatywę przedstawił to w roku 1564 włoski anatom Gabrielle Fallopiusa. Prezerwatywy stały się „profesjonalne” dopiero kiedy odkryto proces wulkanizowania gumy, a miało to miejsce w 1843 roku. Obecnie prezerwatywy wytwarzane są z lateksu (kauczuku naturalnego), gdzie zdecydowanym pionierem w produkcji tych kondomów jest marka Durex oraz świetnego dla alergików poliizoprenu, jak chociażby popularne prezerwatywy Skyn lub Durex Real Feel.

Z kolei prekursorami stosowania hormonów w medycynie w Azji byli Chińczycy. Już przed 2000 lat otrzymywali kobiece hormony, odparowując kobiecy mocz. Aktualnie naukowcy używają moczu ciężarnych klaczy w celu pozyskania hormonów stosowanych w hormonalnej terapii zastępczej. W Europie wówczas stawiano na wierzenia ludowe i praktyki magiczne.Carls Ernest von Bearm który w 1827 roku opisał komórkę jajową i rozwój zarodka. Ponad 70 lat później Ludwig Haberland przedstawił, że miesiączka jest regulowana hormonami produkowanymi w jajnikach i mózgu kobiety. Żeński hormon stosowany w antykoncepcji został odkryty w 1934 r., zaś hormonalna tabletka antykoncepcyjna pojawiła się dopiero w 1955 roku. Gregor Goodwin Pincus przedstawił ją na I Międzynarodowej Konferencji Planowania Rodziny w Tokio. Pierwszą ogólnodostępną pigułką antykoncepcyjną był  Anovolar, który pojawił się w roku 1961 na rynku australijskim. W 1909 roku wprowadzone do sprzedaży zostały wkładki domaciczne zaprojektowane przez Richard Richter oraz Ernst Gräfenberg. Środek ten był już znany w XIX w., pierwotnie jednak stosowne one były jako metoda leczenia tyłozgięcia macicy